آیا اپل امسال درگاه شارژ را از آیفون ۱۳ حذف می‌کند؟

آیا اپل امسال درگاه شارژ را از آیفون ۱۳ حذف می‌کند؟

نوشته و منبع ::https://digiato.com

برخی شایعات حاکی از آنند که اپل امسال درگاه شارژ را دستکم از یکی از مدل های آیفون ۱۳ حذف می‌کند. مزایا و معایب عرضه موبایل بدون پورت چیست و آیا اپل می‌تواند در این مسیر موفق شود؟

اپل سال ۲۰۰۷ با معرفی آیفون دنیای موبایل را متحول کرد و حالا به نظر می‌رسد قصد دارد سال ۲۰۲۱ و پس از گذشت بیش از ده سال دوباره چنین کاری را تکرار کند. اپل یکی از شرکت‌های نوآور در زمینه طراحی موبایل است و اقداماتی انجام داده که معمولاً دیگران از آنها الگوبرداری کرده‌اند. اپل یکی از شرکت‌هایی بود که شارژر وایرلس را فراگیر کرد و با حذف جک هدفون از آیفون‌ها سبب افزایش فروش ایربادهای بیسیم شد.

به نظر می‌رسد گام بعدی در تکامل موبایل‌ها حذف درگاه‌هاست و ظاهراً اپل می‌خواهد به عنوان اولین شرکت در این مسیر قدم برداشته و عرضه موبایل‌های بدون درگاه را به یک ترند تبدیل کند. اما آیا چنین اتفاقی امسال و با آیفون ۱۳ رخ خواهد داد؟ برخی شایعات حاکی از آنند که دستکم یک مدل از آیفون‌های امسال بدون درگاه خواهد بود.

مزایای حذف درگاه شارژ از موبایل چیست؟

 

یکی از بزرگ‌ترین مزایای حذف درگاه‌ شارژ شکیل‌تر شدن ظاهر موبایل است. با حذف حفره‌ها و شیارها شمایل موبایل یکدست‌تر شده و کاربر با در دست گرفتن آن حس بهتری خواهد داشت. علاوه بر این مقاومت موبایل نیز افزایش پیدا می‌کند چرا که درگاه شارژ پس از استفاده زیاد فرسوده شده و نیاز به تعمیر پیدا می‌کند، بنابراین حذف آن به معنی رفع یکی از مشکلات رایج موبایل است.

حذف پورت‌ها فقط به صرفه جویی در هزینه تعمیرات ختم نشده و مقاومت موبایل را نیز در برابر گرد و غبار و آب افزایش می‌دهد. همچنین با حذف درگاه شارژ فضای بیشتری درون موبایل آزاد می‌شود که می‌توان از آن برای تعبیه قطعات دیگر با ارتقا قطعات فعلی مثل باتری استفاده کرد. حذف جک ۳.۵ میلیمتری هدفون تا حدی این مزایا را به دنبال داشت و به نظر می‌رسد حذف درگاه شارژ نیز همین مزیت‌ها در ابعاد بزرگ‌تر تکرار شوند.

البته حذف پورت معایبی هم دارد. فناوری وایرلس که شارژ کردن موبایل را آسان‌تر کرده، در برخی مواقع به درستی عمل نکرده و حرارت زیادی تولید می‌کند. علاوه بر این بسته به نوع موبایل باید از شارژر مخصوص و اغلب گران قیمت استفاده کرد و البته این را هم باید در نظر داشت که توان شارژهای وایرلس از شارژرهای سیمی کمتر است بنابراین شارژ موبایل با آن‌ها بیشتر طول می‌کشد.

 

همچنین بسیاری از کاربران از درگاه شارژ آیفون برای متصل کردن آن به PC یا Mac یا وصل کردن لوازم جانبی و دانگل‌ها استفاده می‌کنند بنابراین نبودش دردسر بزرگی برای این دسته از کاربران ایجاد خواهد کرد.

اپل با آیفون ۱۲ تلاش کرد مشکل اول را حل کند. فناوری «مگ‌سیف» (MagSafe) به گونه‌ای طراحی شده تا شارژر را حین وصل شدن آیفون در مکان صحیح قرار دهد تا یک شارژ پایدار و سریع حاصل شود. اپل لوازم جانبی متنوعی را هم برای این فناوری عرضه کرده و تأکید آن بر شارژ وایرلس ضمن افزایش آگاهی عمومی نسبت به این فناوری به نظر می‌رسد به عنوان مقدمه‌ای برای عرضه آیفون بدون درگاه است. البته هنوز مدت زمان زیادی تا عرضه آیفون ۱۳ باقی مانده و در مقطع کنونی سخن گفتن در این رابطه با اطمینان مشکل است.

با این وجود برخی افراد آگاه در صنعت تکنولوژی از احتمال عرضه آیفون بدون درگاه در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ خبر داده‌اند. «جان پراسر» که سابقه خوبی در افشاگری دارد در توییتر خود با اطمینان از عرضه آیفون بدون درگاه سخن گفته است.

 

«مینگ-چی کو»، تحلیلگر TF International Securities که پیش‌بینی هایش معمولاً درست از آب در می‌آیند نیز احتمال عرضه چنین آیفونی را در سال ۲۰۲۱ رد نکرده است. این تحلیلگر اواخر سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی کرد که دستکم یکی از مدل‌های آیفون ۱۳ (احتمالاً گران‌ترین مدل) بدون درگاه خواهد بود و از سال ۲۰۲۲ با جا افتادن این طرح بین کاربران مدل‌های ارزان قیمت‌تر آیفون نیز بدون درگاه روانه بازار خواهند شد.

نباید فراموش کرد که اپل در گذشته نیز دست به اقدامات جسورانه زده است. آیفون X یکی از اولین موبایل‌هایی بود که بریدگی نمایشگر یا همان ناچ را باب کرد و همچنین اولین موبایلی بود که سقف قیمت ۱۰۰۰ دلار را شکست. موفقیت بی‌حد و حصر آیفون X نشان داد که اپل به خوبی توانایی جا انداختن طرح‌ها و سیاست‌های جدید را دارد.